Nasıl milyarder olunur?

bloggorsel14

Milyarderleri diğer insanlardan ayıran üç temel özellik nedir? Milyarder olmayı hiç hayal ettiniz mi?

Çinli bir araştırma şirketinin beş yıllık bir süreçte Çin, ABD, Hindistan ve Avrupa’daki zengin insanlarla görüşerek hazırladığı bir araştırma, milyarderleri diğer insanlardan ayıran üç temel özellik olduğunu ortaya çıkardı

Forbes Dergisi’nde yayınlanan Shaun Rein’nin köşe yazısında, araştırmaya katılanların çoğunlukla şans ve zamanlamanın milyarder olmak için önemli faktörler olduğu belirttiğine dikkat çekilirken, kaybetmekten korkmayan, yaratıcı ve doğru kişilerle evlenenlerin milyarder sıfatını diğerlerine göre daha kolay aldığı belirtildi. Görüşülen kişilerin aynı bizler gibi çocukları ve sağlıkları hakkında endişelenen benzer niyetlerde kişiler olduğunu gördüler.

Kaybetmekten  Korkmuyorlar

China Market Research Group adlı şirketin gerçekleştirdiği araştırmaya göre zenginliğin ilk sırrı, kaybetmekten korkmamak. Şirket, görüştükleri kişilerin genelde garanti ve kolay yolda devam etmekle, risk alıp durumlarını değiştirme seçeneği arasında kaldıklarında, riskli olanı tercih ettiklerini belirtiyor.

Milyarderler tercihlerinde yanılsalar bile, hatalarından ders alıp yollarına devam ettiklerini ifade ediyor. Bu insanlar kötü deneyimlerin geleceğe yönelik iyimserliklerini etkilemesine de izin vermiyor.

Araştırmada görüşülen eski bir internet şirketinin yöneticisi, teknoloji hisseleri balonu patlamadan önce ismini vermek istemediği şirketinin değerinin 1 milyar Dolar üzerinde olduğunu ancak balonun patlamasıyla birlikte şirketin battığını belirtti. Başarısızlığı kabul edip, köşesine çekilmekten ziyade, yeni girişimlerde bulunan yönetici şu anda başarılı yeni bir şirketin başında.

Yaratıcılık

Shaun Rein’nin köşe yazısına göre zenginliğin ikinci büyük gereği, yeni gelir kaynakları elde etmek için sorunlara yaratıcı bir şekilde yaklaşmak. Araştırmaya katılanlar, karşılaştıkları sorunlara diğerlerinden farklı açılardan baktıklarını ve sıkıntının hayatlarını mahvetmesine izin vermektense, sorunun üzerine gitmeyi tercih ettiklerini belirtti.

Araştırmada görüşlerine yer verilen bir petrol şirketi yöneticisi, yıllar önce sahip olduğu benzin istasyonlarını daha iyi nasıl kullanacakları üzerine kafa yorduklarını anlattı. İnsanların hem benzinlerini doldurup, hem de alışveriş yapabilecekleri yerler tasarlayan yöneticinin bu fikri ilk başlarda gereksiz bulundu. Ancak şimdi alışveriş yapılmayan benzin istasyonu sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

Doğru evlilikler

Kulağa biraz garip gelse de milyarderlerin dikkat çeken üçüncü özellikleri, doğru evlilikler yapmaları. Yanlış anlaşılmasın eşlerin zengin olmaları değil konu, Çok stresli durumlarda, yani riskli girişimlerinde eşlerinden istedikleri desteği alarak yükselmeleri. Köşe yazısında, dünya çapındaki bütün zenginlerin, eşlerinden destek alıp, sıfırdan kurdukları şirketlerini para makinesine çevirdikleri belirtiliyor.

Tüm bu araştırmalardan sonra milyarder olma hayali için zekânızı iyi bir eş seçiminde de kullanmamız gerekiyor, iyi bir eş hayatınızda aldığınız en önemli riskin başlangıcı ve başarısıdır. Bu belki milyarların kapısı, belki de huzurun kapısı olabilir.

Ailece keyifli haftalar

Herkese bol kazançlar…

Milyarder olacak Roman Abramoviç’in olaylara bakış şekli nasıldı?

Roman Abramoviç, milyarlarca dolarlık serveti, pırıltılı yaşantısı kadar, az konuşması, sırlarını saklaması ile de her zaman ilgi odağı. 1966’da Rusya’nın Saratov kentinde Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve hakkında pek çok ‘şehir efsanesi’ üretilen Abramoviç’in bugünün milyarderi olacağının ilk ışıltısı, henüz askerlik yaparken kendini göstermiş.

İlk Devlet Başkanı Yeltsin’in kızı Tatyana Dyacenko, anılarını yazdığı kitabında  Abramoviç’in ‘keskin zekâsı’nı gösteren çok ilginç bir olayı ilk kez anlatmış;

Buna göre Abramovic, Vladimir’de top mermisi üreten bir fabrikada iki yıl askerlik yaptıktan sonra, tezkeresini almadan önce Rus ordusunda gelenek olduğu üzere kendisinden “Vatan için hep hatırlanacak, önemli bir son görev yerine getirmesi” istenmiş. Komutanlar herkese bir ‘son görev’ verirken  yakınlarda yapılacak olan bir yolun geçeceği ormanlık bölgede ağaçların kesilmesi işini de Abramoviç’e vermişler.

Ortada epeyce bir ağaç varmış. Normal şartlarda Abramoviç’in ağaçları kesip yol açması için uzun bir süre daha askerde kalması gerekiyormuş. Roman zekâsını kullanarak sorunu çözmüş:

Yakındaki köye gidip köylüleri toplamış. “Size ağaç lazım; kaçak keserseniz devletin gözünde suçlu duruma düşeceksiniz. Oysa ben yasal olarak ormanın bir bölgesinde ağaç kesme iznini aldım. Bu bölgeyi küçük parsellere böldüm. Bu parselleri çok uzuca satıyorum. Parseli alın, ağaçları kesip götürün. Her şey yasal,” demiş…

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazının kaynak gösterilerek kullanılan bölümleri hariç tüm hakları Doret Habib’e aittir. Yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek yada referans gösterilerek kullanılabilir. Blog yazılarına ayrıca haftalık gazete Şalom’daki köşesinden ulaşılabilir.