Bir kardeşlik ve dayanışma hikayesi S.U.A.T ve Kapılar Sergisi

Down_Sendromu_toplu 

Çağdaş Türk resminin önde gelen isimlerinden Ertuğrul Ateş ve yıllardır fotoğraf alanında dikkat çeken çalışmalara imza atan, koleksiyoner Nejat Türkmen, tüm geliri Down Türkiye- Down Sendromu Derneği’ne bağışlanacak 14 fotoğrafın fırça darbeleriyle yorumlandığı bir sergi hazırladı.

Nejat Türkmen ve Ertuğrul Ateş; ortak sergileri  Sevgi, Umut, Aşk ve Temas kısaca S.U.A.T. temalı KAPILAR sergisi ile çarpıcı bir işbirliğine imza atıyorlar. Temelinde Sevgi, Umut, Aşk ve Temas’ın olduğu sergi, 3 Ekim-26 Ekim tarihlerinde Nişantaşı Işık Galeri’de sanatseverlerle buluşacak.

İki sanatın ve sanatçının ortak imzasını taşıyan, fotoğrafla resmin, aynı tuvalin üzerinde uyum içinde birleştiği eserler için Nejat Türkmen 14 kapıyı fotoğrafladı. Ertuğrul Ateş, bu fotoğraflar ve fırça darbeleriyle tuvaline akıttığı hayalleriyle KAPILAR sergisinin gözbebeği eserleri ortaya çıkardı. Sergi, tıpkı yola çıkış hikayesi gibi bir dayanışma, kardeşlik ve mücadeleyi anlatıyor.

Down_Sergi

Pek çok Down sendromlu çocuğun hayatında önemli bir fark yaratacak bir kapı açma niyetiyle yola çıkan Ertuğrul Ateş ve Nejat Türkmen, destekleriyle Down sendromlu çocukların, gençlerin gerekli eğitimleri alarak, yetişkin olduklarında üretken bireyler olmalarına büyük bir katkıda bulunacaklar.

Serginin yaratıcılarından Ertuğrul Ateş: “SUAT, adına bu projeyi gerçekleştirdiğimiz kardeşimizin adı. SUAT bize verdiği ilham ve cesaretle var olma nedenine-nedenimize derin anlamlar yükleyebileceğimiz bir katkı daha yaptı. Kendisiyle aynı kaderi paylaşan diğer kardeşlerine ve bizlere bir kez daha kardeşleşme fırsatı tanıdı. Bize düşen onun bu mesajını sizlerle buluşturup hep beraber ‘biz’ olmaktır” diyor.

Serginin yaratıcılarından Nejat Türkmen ise: “Aslında adına yaşam dediğimiz, acı tatlı bir çok olayla geçen süreç, bir kapıdan girip, diğer bir kapıdan çıkmak gibidir. Aşık Veysel’in dizelerinde söylediği gibi “İki kapılı bir handa / Gidiyorum gündüz gece” ne çok şey anlatmaktadır. Sevgi, Umut, Aşk ve Temas’ın en üst boyutunu yaşama imkanı bulduğum, bu projeye ilham kaynağı olan canım kardeşim Suat, yalnızca kardeşim değil, aynı zamanda çocukluğumda oyunlar oynadığım arkadaşım olmuştu. Suat, bizlerden bir kromozom fazla dünyaya gelen diğer arkadaşlarla bizi bir kez daha bir araya getirdi. Onun gibi bir kardeşe sahip olduğum için sonsuz bir mutluluk duyuyorum.Kapılar sergimizin ilham kaynağı sevgili kardeşim Suat, evrenin bütün işaretli çocuklarıyla yeniden kardeş yaptın beni. Bu vesileyle seni bir kez daha yürekten kucaklıyorum. İyi ki varsın.” diyor.

Editöre not:

Nejat Türkmen Özgeçmiş

1959 yılında Ağrı’da doğdu. Hukuk eğitimini yarıda bırakıp ticaret hayatına atıldı. Halen tekstil sektöründe faaliyetlerini sürdürmektedir.

2004 yılında Merih Akoğul’dan fotoğraf eğitimi alarak fotoğraf dünyasına giriş yapan Nejat Türkmen, yoğun bir biçimde fotoğraf projeleri üzerine çalışmaktadır. İlgi alanını yalnızca fotoğraf çekimiyle sınırlandırmayan Nejat Türkmen, aynı zamanda da bir fotoğraf ve resim koleksiyoneridir.

İlk kişisel sergisi “Duvarın Diyalektiği”ni 2012 yılında C.A.M. Galeri’de gerçekleştirdi.

Ertuğrul Ateş Özgeçmiş

 Ertuğrul Ateş 1954 yılında Adana’da doğdu.

1976 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü bitiren sanatçı aynı yıl İngiltere’ye giderek Londra’da Kingsway Princeton College ve Betnhal Green Institue’de eğitim ve çalışmalarını 1979 yılına kadar sürdürdü.

İlk sergisini 1980 yılında İstanbul’da açtı.

Çalışmalarını 1987 yılına kadar İstanbul’da südüren sanatçı ABD’ye giderek New York’a yerleşti.

1988 yılında başta Ahmet Ertegün olmak üzere 10 kişilik bir koleksiyoncu grubu ile anlaşma imzaladı. Ünlü 57. Cadde galerilerinden Terry Dintanfass galerisine kabul edildi. Chicago Modern Sanatlar Müzesi’nde “Yükselmekte olan Sanatçılar” sergisine kabul edildi.

Miami, Dallas, Los Angeles, Chicago, Palm Beach, Boston, South Hampton, Barselona, Kopenhang, New York ve Pekin’de bir çok sergi gerçekleştirdi.

2003 yılında Hürrem Sultan Dans Gösterisi’ni sahneye koydu.

Sanatçı yaşamını 2005 yılından bu yana Türkiye’de sürdürmektedir.