21 Mart Dünya Down Sendromu Günü’nde Büyük Risk Programı Çok Özel

,

buyuk_risk

Cuma akşamı Show TV’de saat 19:00’da yayınlanacak Büyük Risk yarışma programı sürprizlerle dolu. 21 Mart Dünya Down Sendromu Gününe dikkat çekmek ve “Bizi Havalara Uçurun” projemizi duyurmak için özel bir yayın yapılacak. Down Sendromlu gençlerin sorduğu sorular, Down sendromu ile ilgili sorular ve konu başlıkları ile tam bir farkındalık fırtınası esecek. Ellerinde balonlarla diğer Down Sendromlu arkadaşları ve aileleri de izleyici koltuklarında olacak.

buyukrisk1

Selçuk Yöntem kampanyamız için şunları ifade ediyor:

Down Sendromu genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir.  En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken DS’lu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır. Down Sendromu bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Tüm dünyada 6 milyon civarında Down sendromlu birey yaşamaktadır. Türkiye’de tam bir veri yok ama yaklaşık 100 bin civarı DS’lu kişi olduğu tahmin ediliyor. Hafif veya orta seviye zihinsel ve fiziksel gelişim geriliğine sebep olur. 21 Mart dünyada ve ülkemizde down sendromu günü olarak kutlanıyor.

buyukrisk2

Down Türkiye Down Sendromu Derneği, düzenlediği kampanya ile bu özel günü haftasonu balonlar eşliginde kutlayacak. Down Türkiye, Down Sendromu Derneği önderliğinde, Down Sendromlu çocukların ihtiyaçlarına dikkat çekmek için “Bizi Havalara Uçurun!” sloganı ile başlatılan farkındalık kampanyası için 23 ünlü objektifin karşısına geçerek destek verdi. 23 Mart’ta derneğe tahsis edilecek bir vapur ile Down sendromlu çocuklar Boğaz turu yaparken, farklı noktalardan kampanya için hazırlanan binlerce uçan balon gökyüzüne bırakılacak. Bu sayede Down Sendromluların sesi bir kez daha duyurulurken, onların eğitim ve sağlıklı yaşam hakkını korumak ve geliştirmek için herkes göreve çağrılacak.

Bir farkındalık kampanyası olan “Bizi Havalara Uçurun!” da amaç, Down sendromlu bireylerin ihtiyaçlarına dikkat çekerek eğitimlerine ve tıbbi ihtiyaçlarına destek sağlamak. Down Sendromlu birey ve ailelerin farklı yaş dönemlerinde yaşadıkları eğitim ve sosyal kabul süreçlerindeki sorunları sonucunda ortaya çıkan kampanya sonucunda çeşitli alanlarda burslar sağlanacak. Amaç, Down sendromlu çocuklara ve ailelerine hayatları boyunca ihtiyaç duydukları eğitim ve sağlık hizmetleri konusunda daha kapsamlı destek verebilmek. Bu yüzden hedefimiz, yeterli kaynak bulmamız durumunda, çocuklarımıza çeşitli burslar vererek farklı yaş döneminde yaşadıkları sorunları aşabilmelerine yardımcı olmak.