22 Ocak’da TV8’de Özge Uzun ile Down Sendromu konuşulacak

yeni-hayat-600x187

 

Down Sendromu Derneği Başkan Gün Bilgin ve İstanbul Bilim Üniversitesi Şişli Florence Nightingale Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzman Prof. Dr. Kerem Özel 22 Ocak 2014 tarihinde TV8’de, saat 12:00 ile 14:30 arasında yayınlanan Özge ile Yeni Hayat programında Özge Uzun’un konuğu olacak.

İstanbul Bilim Üniversitesi Şişli Florence Nightingale Hastanesi Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Down Türkiye-Down Sendromu Derneği işbirliği ile Şişli Florence Nightingale Hastanesi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde faaliyete geçen ilk Down Sendromu Kliniği olan “Down Sendromu Araştırma ve Uygulama Merkezi” hakkında konuşacaklar.

Ayrıca canlı yayında Bilgin ve Özel telefonla gelen sorulara da yanıt verecekler. Programa katılmak için 0212 323 29 95 nolu telefon aranabilecek.

Down Sendromu nedir?

DS genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken DS’lu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır. Down Sendromu bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir. Down sendromuna sebep olduğu bilinen tek etmen hamilelik yaşıdır, 35 yaşüstü hamileliklerde risk artar. Ancak genel olarak genç kadınlar daha fazla bebek sahibi olduğundan Down sendromlu çocukların %75-80’i genç annelerin bebekleridir. Ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı yoktur. Ortalama her 800 doğumda bir görülür. Tüm dünyada 6 milyon civarında Down sendromlu birey yaşamaktadır. Türkiye’de tam bir veri yok ama yaklaşık 100.000 DS’lu kişi olduğu tahmin ediliyor. Hafif veya orta seviye zihinsel ve fiziksel gelişim geriliğine sebep olur.

Ülkemizin ilk ve öncü Sağlık Üniversitesi olan İstanbul Bilim Üniversitesi vizyonu,  Türk tıbbına katkısı çok büyük olan ve kendini uluslararası alanda kanıtlayan Grup Florence Nightingale Hastanelerinin sağlık sektöründeki 25 yıllık deneyimleri ve bilgi birikimleriyle birlikte çağdaş, ülkesine ve insanlığa hizmet etmeyi görev edinmiş bireyler yetiştirerek uluslararası standart ve kalitede en iyi şekilde hizmet verecek sağlık kadrolarını oluşturmak ve sağlık eğitiminde ilklerin öncüsü olmaktır. İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1998’ den itibaren bugüne kadar 172 hekim mezun olup, 91 Tıpta Uzmanlık Öğrencisi muhtelif uzmanlık alanlarında eğitimlerini tamamlayarak Ülkemiz sağlık ordusuna Uzman Doktor olarak katılmıştır. İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Öğretim Üyesi başına düşen yayın sayısı, yayın sıralamasında Vakıf Üniversitelerinin en başında yer almaktadır.

Down Sendromu Derneği

Down Türkiye, Down sendromlu bireylerin mutlu, bağımsız ve toplumla bütünleşen bir yaşam kurabilmelerini sağlamak, toplumun engellilik algısını değiştirebilmek için çalışmalar yapan bir sivil toplum kuruluşudur.www.downturkiye.com Kuruluşundan bu yana konusunda öncü isimlerin katıldığı seminerler, çalıştaylar ve aile eğitimleri düzenlemekte, kaynaştırma ve Down sendromu konusunda tüm Türkiye’ye ulaşarak uzmanlara ve ailelere eğitimler vermektedir. Tıbbi araştırmalara ve tezlere destek olmakta, yeni araştırmaların yolunu açmaktadır. Dostluk yürüyüşleri ve çeşitli etkinliklerle toplumsal farkındalık çalışmaları yapmaktadır. Euorepean Down Syndrome Association ve Down Syndrome International üyesi olan DERNEK 2016 yılında 10.Avrupa Down Sendromu Kongresi’ni İstanbul’da yapmaya hak kazanmıştır. 2012 yılından beri 41 Down sendromlu genci işe yerleştirmiştir. 2013 yılında Down sendromu konusunda 4 değerli referans kaynak yayınlamıştır.İstanbul merkezinin yanı sıra 2014 yılında Fethiye, Ankara ve Antalya temsilcilikleri açılacaktır.