PRİDA Sektöre Merhaba Dedi

Başarılı iletişim çalışmalarını ve profesyonellerini ödüllendirmek üzere, İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) tarafından, Ocak ayında ilk kez gerçekleştirilen PRİDA İletişim Ödülleri, 18 dalda kazanan isimleri belirledi.

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) tarafından 19 Ocak Cuma günü ilk kez gerçekleştirilen PRİDA İletişim Ödülleri, başarılı iletişim çalışmalarını Stratejik İletişim, Pazarlama İletişimi, Dijital ve Sosyal Medya ve Özel Ödüller başlıkları altında 18 dalda ödüllendirdi. Törende üç kategoride Büyük Ödül, Yılın İletişim Danışmanlığı, Reklam ve Dijital Ajansları ödülleri de sahiplerine kavuştu. Ajansların 10 yıldan uzun süren iş birliklerinin de ödüllendirildiği gecede, iletişim ustaları ve iletişim profesyonelleri de unutulmadı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan İDA Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Gümrah, “Bugün mesleğimiz adına tarihi bir adım atarak, önemli bir kilometre taşını geçiyoruz. PRİDA İletişim Ödülleri, gelenekselleştikçe de kendini daha iyi anlatacak ama ilk yıldan sektörde hiç de azımsanmayacak seviyede ciddiyetini kanıtlamış bir ödül programı. Aynı zamanda sektörel bir şükran platformu.” dedi.

İLETİŞİM PROFESYONELLERİ SAHNEDE!

PRİDA İletişim Ödülleri’nin ilk yılında jüri başkanlığı görevini İDA Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Gümrah üstlendi. İlk yılını 252 başvuruyla kapatan PRİDA İletişim Ödülleri’nde Büyük Ödülleri alan isimler şöyleydi; Stratejik İletişim Büyük Ödülü “İyilik Paylaştıkça Çoğalır” projesiyle MPR İletişim Danışmanlığı’na, Pazarlama İletişimi Büyük Ödülü “Cappadox 2017” projesiyle Artı İletişim Yönetimi’ne, Dijital ve Sosyal Medya Büyük Ödülü ise “Yapay Zeka Şairi ile Bir Başka Şiir” projesiyle Tick Tock Boom’a verildi. Ayrıca Ünite İletişim Danışmanlığı kendi bünyesinde yürüttüğü sosyal sorumlıüuk projesi “Ünite 4 Kids” ile “Yılın İyi Kalpli Ajansı” ödünü aldı. “Yılın Ajansı” unvanına sahip ajanslar da gecede onurlandırıldı. Yılın PRİDA İletişim Danışmanlığı Ajansı Lobby İletişim Danışmanlığı, Yılın PRİDA Dijital Ajansı Tick Tock Boom ve Yılın PRİDA Reklam Ajansı Manajans J. Walter Thompson Turkey oldu. Ayrıca törende “Sürdürülebilir Başarı Ödülleri” kapsamında 28 marka ve ajans, 10 yıldan uzun süren işbirlikleri vesilesiyle ödüllendirildi. Organizasyonun “İletişim Profesyonelleri” başlığı altında, iletişim sektöründe 20 yıldan fazla hizmet vermiş ustalar ödüllendirildi. Bârika Göncü, Cengiz Turhan, Ercüment Şener, Figen İsbir, Işıl Arıdağ, Melek Manisalı, Necla Zarakol, Osman Arıdağ ve Ünal Uzun “İletişim Ustası” ödülüne layık görüldü. Benzer şekilde sektörde 10 yıldan fazla süredir görev yapan 37 çalışana da, “İletişim Profesyoneli” ödülleri sunuldu.

ERGUN GUMRAH

İDA Yönetim Kurulu Başkanı

‘CİDDİYETİNİ KANITLAMIŞ BİR ÖDÜL PROGRAMI’

PRİDA İletişim Ödülleri’nin ilki bizi sektörümüz ve gelecek için sonuçları bakımından çok mutlu etti. PRİDA jürisinde sektörümüzün dünya ölçeğinde iş yaptığını hep birlikte bir kez daha gördük. O kadar güzel ve etkileyici projeler vardı ki, hepimiz bundan büyük sevinç duyduk. Bunların arasından hangisine ödül vereceğimiz konusunda oldukça zorlandık. Çok değil bundan 3-4 yıl öncesine nazaran bile sektörümüzün aldığı yol gerçekten kıvanç vericiydi. Elbette her zaman çok iyi iş yapan ajanslar olmuştu ancak münferit başarıların kıymeti, sektörün ileri taşınmasına yetmiyordu. Bugün bu eşiği aşmış olmanın ve sektör olarak istikrarlı bir yükselişin sonuçlarını görmenin mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

PRİDA’nm amaçlarından biri de bu vesileyle iletişim sektörünün çok önemli görevlerinden birine dikkatinizi çekmekti. Bu görev daha iyi ve yaşanacak bir dünya için hizmet verdiğimiz kurum ve kuruluşları yönlendirmek ve daha iyi bir ülke, daha iyi bir dünya ve daha iyi yarınlar için çaba göstermektir. Bundan sonra her yıl iletişimin etkisini gösteren, başarılı projelere ve sektörümüze emek veren, kendinden sonraki kuşaklara yol açan ustalarımıza hep birlikte teşekkür edeceğiz.

PRİDA İletişim Ödülleri, gelenekselleştikçe de kendini daha iyi anlatacak, ama ilk yıldan sektörde hiç de azımsarımayacak seviyede ciddiyetini kanıtlamış bir ödül programı. Çok saygın bir jüri, sektörün yaptığı yıldız işleri belirledi. Toplamda 252 başvuru yapıldı. Bu, PRİDA’nm ilk senesi için tahminlerimizin çok üzerinde bir sayıydı. Heyecanımızı paylaşan ve destek olan herkese yönetim kurulu adına bir kez daha teşekkür ediyorum.

MUSTAFA KUTLAY

desiBel Kurucu Ortak

‘YENİ BİR DEĞERLENDİRME PLATFORMU’

Teknoloji ve dijitalleşme ile birlikte yeni oluşan mecralar, iletişim sektörünün de önemini yükseltiyor. Nitelikli ve başvuru-değerlendirme süreçleri doğru yönetilen ödül programlarının, biz iletişim ajanslarına da bir “ölçülebilirlik” getirdiğine inanıyorum. Bu anlamda sektörün oyuncuları için PRİDA ile yeni bir değerlendirme platformunun oluşmasını çok önemsiyorum. Eminim, gelecek yıllarda PRİDA bu sektörün tüm paydaşları için en önemli referans ödüllerinden biri olacak. PRİDA İletişim Ödülleri’nin ilk yılında, markalarımızdan Türk Telekom’un ana sponsor olması nedeniyle, bu markamız için son derece iddialı olduğumuz işlerimizi ne yazık ki yarışma şartnamesi nedeni ile değerlendiremedik. Ancak bizim için sevindirici olan, bir diğer markamız nii.com ile aldığımız ödül. desiBel Ajans olarak, geleneksel ve dijital medyayı hedefleyerek yürüttüğümüz, stratejisi doğru belirlenmiş 360 derece iletişim sayesinde “11.11 Yılın En Uğurlu Kampanyası” sloganı ile Türkiye’ye yeni bir alışveriş günü kazandırdık. İletişim stratejimiz, 11 Kasım tarihini bekleyecek bir tüketici kitlesi oluşturmak, WOM etkisi yaratmak ve marka bilinirliğine katkı sağlamaktı. Ve bunu başardık.

DORET HABIB

D’oret İletişim Danışmanlığı Kurucu

‘İDDİALI PROJELERDEN SIYRILMAK GURUR VERİCİ’

Markaları, ajansları, ajans çalışanlarını kısaca sektöre gönül veren iletişimcileri topluma duyarlılığa motive etmesi; emeğe gösterdiği saygı, sürdürülebilirliğe verdiği önem ve kategori ayrışımı ile stratejik vizyondaki bakış açısı sektöre yeni bir soluk getirecektir. Ayrıca iletişimcilere network altyapısı kurarak, bütünleşik bakış ile bilgi paylaşım şansını da yarattığını düşünüyorum. Başvuru sisteminden jürinin şeffaf puanlama sistemine ve ödülü veren kategorinin duayenlerine kadar özenle seçilmesi sektör profesyonellerini motive edecektir.

Ajansımızın hizmet amacı topluma fayda yaratan ve katma değerli marka hikâyeleri yaratan işlere imza atmaktır. Bu sebeple Topluma Değer Katan Proje Ödülü ve sosyal sorumluluk duayeni İbrahim Betil’in elinden de ödülümüzü almak çok anlamlı idi. Finale kalan birbirinden iddialı 13 proje içinden sıyrılıp birinci olmak da bize ayrı gurur verdi.

Down Sendromu Derneği için yürüttüğümüz Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum farkındalık projemiz ile Down Sendromlu (DS) bireylerin kabul görmesi ve bilinçli adımlar atılmasının sağlanması temel hedefimizdi. Engeller zihinde başlar, zihinde biter ve iletişim çalışmaları ile çözüme ulaşır ve dönüşüm yaratılabilir. Algı yönetimi her işte, her yerde olduğu gibi ön yargıları, engelleri kırar ve toplumların ileri gitmesi için çok önemlidir. Zihinsel engellilerin gelecek endişelerinin azalması ve iş hayatında yer bulabilmeleri adına aldığımız bu ödül ile D S bireylerin istihdamda yer alması ve tercih edilmesi bize büyük gurur veriyor. Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum projesi ile toplum tarafından dışlanan DS bireylerin gerçek bir iş sahibi olarak, hayatlarını ekonomik özgürlüğe ve özgüvene sahip bireyler olarak devam ettirmelerini sağladık. İş Koçu Destekli İstihdam Modeli’nin geliştirilmesiyle hayata geçirilen proje Sabancı Vakfı, Down Sendromu Derneği, Anadolu Üniversitesi, İtalyan Down Sendromu Derneği (AIPD) ve Kare Institution Ireland’m yanı sıra birçok şirket tarafından da desteklendi. Aile, işveren, kanun koyucu ve toplum nezdinde ise önyargıların yıkılması sağlandı.