Doret Habib iletişim sektörüne çeyrek asrını vermiş bir iletişim gurusu, stratejik pazarlama ve kurumsal iletişim  danışmanı. Üniversitelere, firmalara, sanayi odalarına, aile şirketlerine, KOBİ’lere “farklılaşma iletişimi” konusunda konferanslar veriyor, sunumlar gerçekleştiriyor. Ürün geliştirme ve marka konumlandırma alanında uzman bir isim. Halkla ilişkilerin orkestra şefi olarak anılan Doret Habib 25 yıldan bu yana PR ve iletişim sektöründe uzmanlık alanı olan marka iletişimi çalışmalarını sürdürüyor.

Habib, sahibi olduğu D’Oret İletişim Danışmanlığı bünyesinde 360 derece iletişim danışmanlığı hizmeti veriyor. Marka iletişimi, algı yönetimi, farklılaşma iletişimi, kurumsal iletişim yanı sıra stratejik PR yaklaşımı ve iletişim mecralarında güçlü içerik yaratarak marka imajının yükseltilmesine yardımcı oluyor.

Ele aldığı her işi titizlikle yapıyor ve hiçbir işin bir diğerine benzemesine izin vermiyor. Zor hikayelerin dönüşümünü ve pozitif algılanmasını, sahiplenilmesini sağlıyor özellikle başarmayı seviyor. En büyük hobisi mesleği… İşini tutkuyla yaparken “Detaylara çok fazla önem veriyorum. Cesur fikirler yaratıp, bunları uygulamaktan çekinmiyorum. Sanırım bu özelliğimle benzerlerimden ayrılıyorum” diyor.

Bu bakış açısıyla Habib iş yaşamında çeşitli ilkler ve başarılarla tanınıyor. New York’ta Çocuk Hakları konusunda Türk Büyükelçiliği’nde Egemen Bağış, İhsan Doğramacı ve Kofi Annan’ın da katıldığı organizasyonda ilk başarılı iletişim uzmanı olarak onurlandırıldı. Sanayi Bakanlığı’na bağlı TTKD tarafından 2012’de “Yılın Altın Adamı” seçildi. Dünya Gazetesi tarafından, Türkiye’nin en güçlü 15 kadını arasında gösterildi. Başarılı tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin değerlendirilmesi sonucunda Birleşmiş Milletler tarafından ödüllendirildi.

İnsana, topluma ve firmalara değer katmak Doret Habib’in temel felsefesi. Sürdürülebilir kalkınma için toplumsal farkındalığın arttırılmasını gerektiğini düşünüyor. Bu yüzden sosyal sorumluluk ayağı olan projelerinde gönüllük felsefesini topluma kazandırmaya çalışıyor.

Doret Habib, UNICEF iş birliği ile TOÇEV ve Türkiye Çocuk Hakları Koalisyonu Genel Koordinatörlüğü’nü üstlendi. Yürüttüğü kampanya ve projeler sayesinde Birleşmiş Milletler Dünya Çocuk Zirvesi’nde ilk kez Türkiye’nin konuşma hakkı kazanmasını sağladı. Türkiye Down Sendromu Derneği’nin kuruluşunda aktif rol alan Habib down sendromu algısı yaratarak toplumun daha duyarlı olmasını sağlamak için farkındalık kampanyaları düzenledi, çeşitli organizasyonlara öncülük etti ve iş hayatına down sendromlu insanların kazandırılmasına destek oldu.

2016’da The One Awards Ödüllerinde eğitim sektöründeki yarattığı farklılaşma iletişimi ile ilk 5’te, 2017’de The One Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde sosyal sorumluluk alanında ilk 3’te yer aldı. TÜHİD 2017 Altın Pusula Ödülleri’nde ‘Sivil Toplum Kuruluşları Farkındalığı’ kategorisinde 1. oldu. 2018 yılında ise İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA)’nın verdiği Prida İletişim Ödülleri’nde Topluma Değer Katan Proje kategorisinde 1. oldu.

Doret Habib Kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi’nde İş İdaresi okuduktan sonra Işık Üniversitesi’nde İş Etikleri ve Protokol Kuralları konusunda uzmanlık özel eğitimi aldı. Bu zaman zarfında çeşitli dergi ve gazetelerde köşe yazıları yazdı. 2003’te D’Oret İletişim Danışmanlığı’nı kurup marka, PR, tanıtım ve iletişim danışmanlığı hizmeti vermeye başladı. Kendisi, birçok ulusal ve uluslararası çapta büyük markalara danışmanlık vermeye devam ediyor. Diğer yandan halen Boğaziçi Üniversitesinde pazarlama ve iletişim konularında aktif olarak rol almaktadır. KAGİDER Online pusula ‘Satış ve Pazarlamada Farklılaşma iletişim’ eğitmenidir

Danışmanlık yaptığı kişi ve kurumlar;

Unilever ( Sana, Lipton Ice Tea, Becel), Lever ( Omo, Domestos, Linea), Pepsi Co Foods (Ruffles, Panço, Pepsi Kurumsal), Commercial Union Sigorta, Castrol & BP , SEYAŞ, Swissotel, The Marmara Oteli, Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği, Toprak Holding, Libero, Libresse, Marmara Üniversitesi Deprem Sonrası Eğitim Seferberliği, Işık Okulları ve Üniversitesi, Yüzyıl Işıl Okulları gibi firmalarla çalıştı.

Penguen Gıda, British Airways, TOÇEV, UNICEF, Şişli Belediyesi, Meysu, Gülsan Gıda, Nevbağ, Meybuz, Meysuoutlet, Tahsildaroglu, Kılıçoğlu Kiremit, Banu Kazanç, Robin Sharma, Tamer Karadağlı, Atiye, Zeynep Erol, Banyan Restaurant, MKS Devo,  Enka, Nükleer Silahsızlanma Konferansı, Posta Gazetesi, Elele ve Seninle dergisi, Türkiye Down Sendromu Derneği, Uluslararası Güvenilir Gıda Zirvesi, Özel Efdal Okulları, Fulya Ayak Sağlığı Merkezi.